Pessimist näeb, et klaas on pooltühi. Optimist näeb, et klaas on pooltäis. Insener aga näeb, et klaas on kaks korda suurem kui vaja!

Uudised

Tarmo Kall kaitses edukalt doktoritöö „Maakoore vertikaalliikumised Eestis täppisnivelleerimiste andmetel“

29. aprillil 2016 a kaitses meie osakonna doktorant Tarmo Kall Metsamaja ruumis 2B5 oma doktoritööd „Maakoore vertikaalliikumised Eestis täppisnivelleerimiste andmetel“ (”Vertical crustal movements based on precise levelings in Estonia“) filosoofiadoktori kraadi taotlemiseks geodeesia erialal. Kaitsmine oli edukas, kõik kuus komisjoni liiget andsid tööle positiivse hinnangu.

Doktoritöö juhendajad olid emeriitprof. Jüri Randjärv ja dots. Aive Liibusk.
Oponendid olid prof. Markku Poutanen (National Land Survey of Finland, Finnish Geospatial Research Institute FGI) ja dots. Jānis Kaminskis (Riga Technical University, Faculty of Building and Civil Engineering, Department of Geomatics).
Dissertatsiooniga saab tutvuda EMÜ ja TÜ raamatukogus. Elektrooniliselt:
https://dspace.emu.ee/xmlui/handle/10492/2500.

 Õnnitleme Tarmo Kalli eduka doktoritöö kaitsmise puhul!

Geomaatika osakonnas valminud õppematerjalid on ühed parimad terves riigis

14:41 15.03.2016

Äsja avaldati selle aasta e-õppe kvaliteedimärgi konkursi tulemused. Eesti Maaülikoolist hinnati kvaliteedimärgi vääriliseks mõlemad konkursile esitatud kursused: "Maamõõtmine ja kartograafia" ja "Satelliitgeodeesia",  millede autorid on vastavalt Ene Ilves ja Tarmo Kall. 
Lisaks esitati Ene kursus „Aasta e-kursus 2016“ nominendiks.

Kvaliteedimärgiga tunnustatud kursuste autoritele väljastatakse vastav tunnistus, mis antakse üle HITSA  rahvusvahelise kevadkonverentsi "Fiiberoptiline haridustee" vastuvõtul 14. aprillil.

Tartu ülikoolide õppimisvõimalusi tutvustav kõrgharidusmess “Õpi Tartus!”

14:34 26.02.2016

25. veebruaril toimus Tallinna Laululaval Tartu ülikoolide õppimisvõimalusi tutvustav inspireeriv kõrgharidusmess “Õpi Tartus!”. Eesti Maaülikooli boksis tutvustas oma tegemisi ka Geomaatika osakond, keda esindasid Kristiin Sikk ja geodeesia magistrant Marit Sõlg. Huvilistele anti ülevaade geodeesia, maakorralduse ja kinnisvara planeerimise erialadest, nende vajalikkusest ning tutvustati võimalusi tööturul konkureerimiseks. 

Ene Ilves - EMÜ aasta parim õppejõud 2015 ja viiekordne metsandus- ja maaehitusinstituudi Sõbralik Õppejõud

22:14 13.02.2016

Ene  Ilves on tudengite hulgas väga armastatud ja hinnatud õppejõud. Seda kinnitavad ka tudengite endi ütlused: 
* Enel on õpetamismetoodika, mis toetab ainest arusaamist. Alati mõistev ja osavõtlik.
* Ene on alati abivalmis. Kiirgab alati positiivsust, muutes ka enda päeva palju positiivsemaks. Oskab innustada üliõpilasi õppima.
* Ene on vastutulelik ja hea õpetamisoskusega.

* Ene on südamlik õppejõud.
* Ene on väga lõbus ja avameelne õppejõud.
* Ene on rahulik ja lihtsalt sõbralik inimene.

Tuginedes tudengite hinnangutele, valiti Ene 2015. aasta parimaks õppejõuks EMÜ-s ning lisaks sellele tunnustati teda juba viiendat korda ka EMÜ metsandus- ja maaehitusinstituudi Sõbraliku Õppejõu tiitliga. Tunnustus anti üle 11. veebruaril toimunud EMÜ Üliõpilasesinduse Sõbrapäevapeol. Geomaatika osakond ühineb õnnitlejate perega!

 

Geodeesia tudengid osalesid haridus- ja infomessil Intellektika 2016

21:41 13.02.2016

12.veebruaril toimus Tartu messikeskuses järjekordne haridus- ja teadusmess Intellektika 2016, mille hüüdlauseks oli "Märka võimalust!". Eesti Maaülikooli boksis oli esindatud ka geomaatika osakonda, mida esindasid doktorant Merit Mandel ja II kursuse geodeesia eriala tudengid Kristo Kapp ja Kevin Reimann. Huvilistele tutvustati õppimisvõimalusi Geodeesia, maakorralduse ja kinnisvara planeerimise õppekaval ja selgitati, milline tööturg avaneb eriala lõpetanutele.

Emeriitprofessor Jüri Randjärve tööjuubeli seminar

09:32 04.02.2016

3. jaanuaril 2016 täitus emeriitprofessor Jüri Randjärvel 50 aastat ja 100 semestrit õppejõuna Eesti Maaülikoolis. Selle sündmuse tähistamiseks korraldas geomaatika osakond Aive Liibuski organiseerimisel 27. jaanuaril seminari. Seminaril oli ettekandeid kaksteist ja kuulajaid ligi seitsekümmend. Ürituse avas EMÜ metsandus- ja maaehitusinstituudi direktor Toomas Timmusk. Ettekande tegi ka Jüri Randjärv teemal „Nurkade mõõtmine läbi aegade“. Geomaatika osakonna õppejõud Harli Jürgenson rääkis L-Est97 koordinaatsüsteemi kasutusele võtmisest, Tarmo Kall maakoore vertikaalliikumiste empiiriliste mudelite loomisest Eestis, Natalja Liba fotogramm-meetria õppest ja rakendamisest Eestis läbi aja ning Siim Maasikamäe geodeesia ja maakorralduse õpetamisest EMÜ-s. 

Maa-ameti peadirektor Tambet Tiits rääkis Maa-ameti tänapäevast ja tulevikust ja Karin Kollo (Maa-amet) uuematest arengutest Eesti geodeesiamaastikul. Marko Pikkori ja Heiki Potteri (Eesti Kaardikeskus) ettekanne andis ülevaate Eesti põhikaardi ajaloost. Professor Artu Ellmann Tallinna Tehnikaülikoolist tutvustas geodeesia õppimisvõimalusi TTÜ-s. 50 aasta jooksul on Jüril olnud sadu, kui mitte tuhandeid õpilasi ja vilistlaste poolt võttis sõna Jaan Kallandi (Metricus OÜ). Kuna Jüri Randjärv on Eesti geodeetide ühingu (EGÜ) üks taasasutajatest, siis EGÜ koostööst teiste riikide ja erialaühingutega rääkis Mairolt Kakko (REIB). Seminari viimase ettekande tegi Tõnu Viik (Tartu Observatoorium) rääkides oma kokkupuutest geodeesiaga.

Seminar lõppes tööjuubilari õnnitlemise ja kolleegide omavaheliste vestlustega. Muljed korraldatud seminarist olid kõigil väga positiivsed.

Eriala tutvustus Elva Gümnaasiumis

08:59 22.01.2016

21. jaanuaril tõi geomaatika osakonna õppejõud Martin Sirk Elva Gümnaasiumi geograafia tundi põnevust kui tutvustas 10.klassi reaalsuuna õpilastele geodeedi töid ja tegemisi. Hilisem tagasiside sellest tunnist oli positiivne, kuid kõlama jäi, et varem ei teadnud õpilased geodeesiast üldse midagi. See innustab kindlasti ka edasipidi selliseid tunde läbi viima, et suurendada õpilaste huvi meie eriala vastu.

Eesti kõrgeima kuuse ja männi mõõtmine

13:49 03.12.2015

aa

Geomaatika osakonna dotsent Harli Jürgenson ning kaks geodeesia õppekava magistranti Kaupo Kokamägi ja Jane Hiop osalesid Eesti kõrgeima kuuse ja männi mõõtmisel. Hiljem tunnistati mänd lisaks Eestile ka maailma kõrgeimaks männiks (loe pikemalt ja vaata videot). Mõõtmistöödel olid abiks Keskonnaobservatooriumi projekti seadmed ja eelmisel aastal Järvseljalt saadud kogemused. Mõõtmise käigus suunatakse laserkiir puu ladvas erinevatesse kohtadesse, püüdes leida kõrgeimat punkti millelt seade saab peegelduse. Seejärel mõõdetakse kõrgeimale oksale instrumendi suhtes kõrguskasv. Mõõtes seejärel kõrguskasvu instrumendi  ja jalami vahel, saame arvutada puu täpse kõrguse. Laseri ja täpse nurgamõõtmise kombineerimine väldib vale ladva kaasamise ning võimaldab saada cm täpsusega tulemuse. Pikemalt saab sellest lugeda 1.detsembri Eesti Päevalehe artiklist "Põlvamaa mets peitis endas Eesti kõrgeimat kuuske ja mändi" või vaadata Aktuaalse Kaamera 2.detsembri klipist

GIS-päev Eesti Rahvusraamatukogus

14:19 19.11.2015

18. novembril toimus Eesti rahvusraamatukogus 11. GIS-päev. Näituse sektsioonis oli oma lauaga esindatud ka EMÜ geomaatika osakond, kes tutvustas tudengite töid ja tegemisi ning õppimisvõimalusi geomaatika osakonnas. Ettekannete temaatika oli mitmekülgne ning andis ülevaate GISi valdkonnas toimuvast arengust. Kõikidele huvilistele leidus midagi paeluvat.

 

Nivelleerimise õpituba Tabivere põhikoolis

11:41 13.11.2015

"Elus Teadus" on Eesti Maaülikooli projekt, mis on suunatud koolinoortele, et avardada nende silmaringi ja tekitada neis huvi teaduse vastu. Projekti raames külastasid doktorant Merit Mandel ja dotsent Aive Liibusk 12. novembril Tabivere põhikooli, kus loodusõpetuse tunnis räägiti 6. klassi õpilastele kõrguste määramisest looduses ja nende kujutamisest kaartidel. Lisaks said kõik õpilased iseseisvalt nivelliiriga mõõta eri tasapindade kõrguste erinevusi. Õpilastele meeldis tund väga ja neil tekkis parem ülevaade sellest, kuidas mägesid ja orge kaardil kujutatakse.

 

Tudengid tutvusid uue geodeetilise tehnika- ja mõõtevarustusega

16:02 30.10.2015

1. oktoobril 2015 tutvusid III kursuse tudengid firmades Geosoft OÜ ja Hades OÜ uue geodeetilise tehnika- ja mõõtevarustusega ning said ülevaate firmade ajaloost, seosest Eesti geodeesiaga.

Eesti Maaülikooli Geomaatika osakonda külastas 18.05 - 22.05.2015 Müncheni Militaarülikooli õppejõud dr. Andreas Hendricks, kellel on pikaajalised rahvusvahelised kogemused maakorralduses, kinnisvara hindamises ja katastrisüsteemide valdkonnas

13:55 01.06.2015

Dr Hendricksi külaskäik Eestisse sai teoks õppejõudude ja üliõpilaste vahetust toetava Erasmus+ programmi raames Eesti Maaülikooli ning Müncheni Militaarülikooli vahel sõlmitud koostöölepingu alusel. Selle kohaselt pidas geomaatika osakonna lektor Evelin Jürgenson 10.04 - 11.04.2015 loenguid Müncheni Militaarülikoolis ja dr. Hendricks 18.05.2015 Maa-ametis Tallinnas ja 19.05-20.05.2015 Eesti Maaülikoolis Geomaatika osakonnas Tartus.

Dr Andreas Hendricks lõpetas 1995. a Karlsruhe Ülikoolis geodeesia eriala. Aastatel 1995-1999 töötas ta Karlsruhe maamõõdu ametis, kus tema peamisteks tegevusvaldkondadeks olid maakorraldus, kataster ja kinnisvara hindamine. 1999. aastal suundus Dr Hendricks teadustööle: esmalt Stuttgarti Ülikooli, seejärel 2001 Dramstadti Ülikooli, 2007 Buenos Airesi Ülikooli ja 2010 Neubrandenburgi rakenduskõrgkooli. Alates 2012 töötab Dr Andreas Hendricks Müncheni Militaarülikoolis. Dr. Andreas Hendricksil on pikaajalised rahvusvahelised kogemused maakorralduses, kinnisvara hindamises ja katastrisüsteemide valdkonnas.

Loengus, mis toimus 19.05.2015, käsitles dr. Hendricks kolme teemat. Esimeses ettekandes tutvustas ta Saksamaa (Baieri Liiduvabariigi) maakorralduse organisatsioonilist korraldust, teises käsitles Saksamaa planeerimissüsteemi ja kolmandas andis ülevaate ümberkruntimise kasutamisest Saksamaal. Ettekannete failid asuvad siin:
1. ettekanne - Saksamaa maakorralduse organisatsiooniline korraldus,
2. ettekanne - Saksamaa planeerimissüsteem,
3. ettekanne - Ümberkruntimise kasutamisest Saksamaal.

Loengus, mis toimus 20.05.2015, peatus dr. Hendricks linnaliste aladega seotud teemadel. Esimeses ettekandes andis ta ülevaate tiheasutusega aladel kinnisvara õiguste ümberjaotamisest, kus üheks osaks oli ka ümberkruntimine tiheasustusega aladel. Teises ettekandes tutvustas dr. Hendricks lepingute sõlmimise protsessi Saksamaa ehitusseaduse alusel tiheasutustega alade arendamisel. Kolmandas ettekandes käsitles ta väheneva rahvastikuga linnade ümberplaneerimist Saksamaal. Ettekannete failid asuvad siin:
1. ettekanne - Tiheasutusega aladel kinnisvara õiguste ümberjaotamisest Saksamaal,
2. ettekanne - Lepingute sõlmimise protsess Saksamaa ehitusseaduse alusel tiheasutustega alade arendamisel,
3. ettekanne - Väheneva rahvastikuga linnade ümberplaneerimisest Saksamaal.

Maaelu arenguteemaline konverents Läti Põllumajandusülikoolis

15:16 26.04.2015

23 – 24 aprillil 2015 toimus Jelgavas järjekordne  Läti Põllumajandusülikooli Majandus ja sotsiaalteaduskonna korraldatud konverents üldise pealkirja Economic Science for Rural Development all.

Geomaatika osakonna poolt esitati konverentsil kaks ettekannet.

Siim Maasikamäe (uurimistöö kaasautorid Kersti Luik ja Kristjan Aasmäe). Impact of Spatial Characteristics of Land on the Price of Arable Land.

Kristiin Sikk (uurimistöö kaasautor Siim Maasikamäe). Spatial Properties of Large Agricultural Landholdings of Estonia

Juurdepääs toimunud konverentside materjalidele on järgmisel aadressil:
http://www.esaf.llu.lv/journals-and-proceedings

Alustasime uudiste edastamist Eesti Maaülikooli Geomaatika osakonna uuel Facebook'i lehel

09:38 04.12.2014

Eesti Maaülikooli Geomaatika osakonna Faceboooki leht on loodud värske info edastamiseks nii õppejõudude kui ka tudengite tegemiste kajastamiseks ja eriala propageerimiseks laiemalt. Kõik on oodatud sellega ühinema!
https://www.facebook.com/geomaatika

Magistriõppe intensiivkursus Eesti Maaülikooli geomaatika osakonnas

16:11 26.04.2015

Ajavahemikus 20. oktoober kuni 24. oktoober 2014 toimus Eesti Maaülikoolis geomaatika osakonna korraldusel järjekordne magistriõppe intensiivkursus, mille teemaks oli maaressursside administreerimine Balti riikides (Land Administration in Baltic Countries). Kursus toimus BOVA võrgustiku raames ja kaks eelmist samalaadset kursust korraldasid 2012. aastal kolleegid Läti Põllumajandusülikoolist ja 2013. aastal Aleksandras Stulginskise Ülikoolist (Leedu). BOVA on Baltimaade Metsanduse, Veterinaaria ja Põllumajandusteaduslike Ülikoolide võrgustik, mis asutati aastal 1996 ja mille eesmärk on ülikoolide omavahelise koostöö tugevdamine ning koostöö arendamine ka Põhjamaade põllu- ja metsamajandusülikoolidega.

Kursuse esimeses osas töötasid üliõpilased oma koduülikoolides ja õppetöö oli korraldatud e-õppe vormis. Tartus toimunud nädalase kohtumise raames kuulasid üliõpilased loenguid, mida lugesid Eesti, Läti ja Leedu õppejõud. Toimusid ekskursioonid Maa-ametisse ja Tartu Linnavalitsusse. Kursuse kavas olid ka töötoad, kus erinevatest riikidest pärit üliõpilased pidid koostöös lahendama mitmesuguseid maade administreerimisega seotud ülesandeid.

Kursusest võttis osa Eestist, Leedust, Lätist, Kasahstanist ja Soomest kokku 22 üliõpilast.

Toimusid maa hindamise teemalised õppereisid Soome ja Rootsi

09:46 04.12.2014

 

Septembris ja oktoobris 2014 osales geomaatika osakonnast Mariliis Toom maa hindamise teemalistel õppereisidel Soome ja Rootsi. Õppereisid toimusid ühisprojekti raames Maa-ameti, EMÜ, Rahandusministeeriumi ja Vigala vallavalitsusega. Õppreisi eesmärk oli tutvuda kinnisvara hindamise ja maksustamisega Soomes ja Rootsis, korralise hindamise süsteemi loomise, haldamise jms-ga.

Geomaatika osakonna lektor Tarmo Kall ja magistrant Reesika Adojaan said premeeritud

16:24 17.11.2014

7. novembril 2014 toimunud Eesti Maaülikooli aastapäeva akadeemilisel aktusel andis Tartu linnapea hr Urmas Klaas geomaatika osakonna lektorile Tarmo Kallile üle Eesti Maaülikooli Raefondi preemia. Statuudi kohaselt on Raefondi preemia ette nähtud Eesti Maaülikooli parimate õppejõudude ja teadustöötajate premeerimiseks, arvestades ka nende tegevust, mis on seotud Tartu linnaga.

Samal aktusel kuulutati maaülikooli 2014. aasta teoks Eesti Maaülikooli geomaatika osakonna magistrandi Reesika Adojaani korraldatud Tudengimess. Reesika pälvis juba teist aastat järjest ka Raefondi stipendiumi.

Säravaima kinnisvaratäht 2014 on Jürgen Vahtra EMÜ geomaatika osakonnast

16:17 17.11.2014

Eesti Kinnisvarafirmade Liit (EKFL) andis üle preemia „Säravaim kinnisvaratäht“ parima kinnisvarateemalise magistritöö eest 2014. aastal Jürgen Vahtrale Eesti Maaülikooli geomaatika osakonnast, kes kaitses magistritöö teemal „Linna ruumiline geomeetria, funktsioonide kättesaadavus ja mitmekesisus – Tartu linna konfiguratsiooniline uuring“. Töö juhendajateks olid Lauri Lihtmaa ja Heiki Kalberg.

Pikemalt loe siit: http://uudisvoog.postimees.ee/?DATE=20141009&ID=348561

Noore teadlase stipendium viis kinnisvara planeerimise magistrandi USA-sse tippkonverentsile

12:29 12.09.2014

2014. aasta alguses kuulutas ESRI välja noore teadlase stipendiumi konkursi, mille iga riigi võitja sai võimaluse osaleda juulikuus San Diegos (USA) toimuval rahvusvahelisel ESRI tarkvara kasutajate konverentsil. Sel aastal tegid tunnustatud geoinformaatika professorid ja õppejõud valiku esimest korda ka Eesti tudengite seast ning San Diegosse sõitis meie riiki esindama kinnisvara planeerimise magistrant Jürgen Vahtra tööga teemal "Morphological Study of Tartu Measuring Urban Diversity" (juhendajateks olid Lauri Lihtmaa ja Heiki Kalberg). Jürgeni võiduni viinud töö mõte oli kvantitatiivselt mõõta linnaruumi mitmekesisust, sest eeldatakse, et mitmekesisu (näiteks elukohaümbruses) vähendab inimeste igapäevast liikumisteekonda ning võimaldab seeläbi lokaalsemaid ja loodushoidlikemaid eluviise.

Täpsemalt loe Maaülikooli ajalehest: http://www.emu.ee/userfiles/Ajaleht%20Maaylikool/2014/august%202014%20veebi.pdf

Lõputööde kaitsmised 2014

11:45 05.06.2014

5. - 6. juunil 2014 toimuvad bakalaursetööde kaitmised, 9. - 10. juunil magistritööde kaitmised. Kõik on oodatud kuulama!

Bakalaureusetööde kaitmiste ajakava
Magistriööde kaitmiste ajakava

Geomaatika osakonna avatud uste päev

15:56 16.01.2014

16.01.2014 tutvustas geomaatika osakond huvilistele oma tegevust. Esitlusel olid järgmised ettekanded:

Siim Maasikamäe - Ülevaade geomaatika osakonnast,

Evelin Jürgenson - Maakorralduslikust tegevusest,

Harli Jürgeson - Geodeesia geomaatika osakonnas.

Valmis Eesti Maaülikooli ja Põllumajandusministeeriumi vahel sõlmitud lepinguline uurimistöö

12:44 16.01.2014

Uuring "Maatulundusmaa sihtotstarbega katastriüksuse tegeliku kasutamise ning võimalike meetmete välja selgitamine põllu-ja metsamajanduse taristu arendamiseks kuni aastani 2020" viidi läbi Eesti maaelu arengukava 2007-2013 raames ja selle eesmärk on põllu- ja metsamajanduse taristu parendamise ettepanekute väljatöötamine programmperioodiks 2014-2020. Uuring lähemalt ja selle ülevaated on kättesaadavad aadressilt http://www.agri.ee/uuring_/.

Lõputööde kaitsmised geomaatika osakonnas

15:22 05.06.2013

6. ja 7. juunil 2013 toimuvad geomaatika õppekava bakalaureusetööde, 10. juunil geodeesia eriala magistritööde, 11. juunil maakorralduse ja kinnisvara erialade magistritööde kaitsmised. Alljärgnevalt ka nende täpsemad graafikud:

Geomaatika õppekava bakalaureusetööde kaitsmise graafik
Geodeesia eriala magistritööde kaitsmise graafik
Maakorralduse ja kinnisvara erialade magistritööde kaitsmise graafik

Aive Liibusk kaitses doktoritöö

23:47 22.04.2013

22.04.2013 kaitses geomaatika osakonna lektor Aive Liibusk doktoritöö teemal „Rõhuanduritel põhinev täpne hüdrodünaamiline loodimine rakendatuna Eesti riikliku kõrgusvõrgu rekonstrueerimisel”. Juhendajad dotsent Harli Jürgenson Eesti Maaülikoolist ja professor Artu Ellmann Tallinna Tehnikaülikoolist. Oponeeris professor Markku Poutanen Soome Geodeesia Instituudist. Kõik kuus kohal olnud kaitsmisnõukogu liiget hindasid Aive Liibuskit  filosoofiadoktori kraadi vääriliseks.

Geomaatika osakond tutvustas oma tegevust

15:08 09.05.2013

11.01.2013 tutvustas geomaatika osakond huvilistele oma tegevust. Esitlusel olid järgmised ettekanded:

 

Ants Vain kaitses doktoritöö

14:30 09.05.2013

15. juunil 2012 kaitses metsandus- ja maaehitusinstituudi doktorant Ants Vain oma väitekirja «Aerolaserskaneerimise intensiivsuse parandamine ja kalibreerimine looduslikke pindasid kasutades» ning taotles filosoofiadoktori kraadi geodeesia erialal.

Ants Vainu doktoritöö on üks väheseid maailmas ja esimesi Eestis, mis käsitleb ALS-i intensiivsuse parandamist ja kalibreerimist. Uurimustest saadud teadmisi on võimalik kasutada erinevates valdkondades – puuliikide eristamine, maakatte tüüpide klassifitseerimine, lume ja jääkatte mõõdistused, lennuribade parem kokkusobitamine ning kauguse määramise parem täpsus.

Doktoritöö juhendajad olid dots Natalja Liba Eesti Maaülikooli geomaatika osakonnast ja prof Kalev Sepp Eesti Maaülikooli maastikukorralduse ja loodushoiu osakonnast. Töö oponent oli dr Petri Rönnholm Aalto Ülikooli ehituse ja arhitektuuri teaduskonnast.

Pikemalt Maaülikooli ajalehes: www.emu.ee/userfiles/Ajaleht%20Maaylikool/2012/29juuni%20veebi.pdf

Saksa eesti koostöönädal geomaatika osakonnas

14:17 09.05.2013

28. maist 1. juunini 2012 külastasid geomaatika osakonda kaheksa Bochumi rakendusteadusülikooli (Bochum University of Applied Sciences) tudengit koos kahe õppejõuga. Viidi läbi ühine koostöö nädal. Saksamaalt osalesid maamõõdu ja Eestist kinnisvara, geodeesia ning maakorralduse eriala üliõpilased. Nädala eesmärgiks oli läbi töötada maakorralduslikust vaatepunktist konkreetse maapiirkonna arengu kontseptsioon, mis parandaks selle piirkonna arengut, kuid samas võtaks arvesse piirkonna eripärad, tugevused ja nõrkused. Piirkonnana oli välja valitud Põlvamaalt Kõlleste, Ahja, Vaste-Kuuste, Mooste ja Põlva vald.

Moodustati neli rühma. Igal rühmal oli valdkond, millele keskenduda. Nendeks olid turism ja kultuur, põllumajandus ja keskkond, kohalik majandus ning linnade ja külade areng. Rühmatöö käigus leiti piirkonna tugevused ning nõrkused, arengusuunad, piirkonna arengu eesmärk, selle eesmärgi elluviimise strateegia ning abinõud, mida rakendada.

Koos külastati ka Põlvamaa piirkonna valdasid, et oma silmaga näha, mida võiks piirkonnas arendada ning milliseid meetmeid rakendada. Meid võeti vastu Kõlleste vallavalitsuses,  Krootuse Agro AS-is, Kõlleste kommivabrikus, Käbliku turismitalus, Mooste mõisas ning lõpetuseks külastasime Vapramäe forellipüüki (vasakul pildil).

Koostöönädala tulemusena valmis visioon, kuidas muuta maapiirkondi Põlvamaal jätkusuutlikumaks. Näiteks peeti vajalikuks turistidele uudsete vahenditega proaktiivselt info jagamist ja avaliku transpordi kättesaadavuse parandamist. Soovitati pöörata tähelepanu eraomandis olevate teedega seotud probleemidele ja läbi maakorralduslike toimingute parandada maareformi käigus kujunenud maakasutust.

 

Pikemalt Maaülikooli ajalehes: http://www.emu.ee/userfiles/Ajaleht%20Maaylikool/2012/29juuni%20veebi.pdf

EMÜ metsandus- ja maaehitusinstituut

Fr. R. Kreutzwaldi 5, Tartu 51014, tel/fax (+372) 731 3156, e-mail: metemu.ee