Käesolev kord reguleerib Eesti Maaülikooli (EMÜ) metsandus- ja maaehitusinstituudi õppekavade üliõpilaste õppepraktikate toimumist:
Bakalaureuseaste: metsanduse ning loodusvarade kasutamise ja kaitse õppekavade üliõpilased;
Magistriaste: metsamajanduse, loodusvarade kasutamise ja kaitse ning taastuvenergia ressursside õppekavade üliõpilased.
Õppepraktikat sisaldavate õppeainete nimekiri, õppepraktika toimumise koht ning maht on lisas 1.
Õppepraktikate eesmärk:
Õppepraktikate õpiväljundid:
Õppepraktikate õpiväljundid on kirjeldatud iga õppeaine õpiväljundite juures EMÜ õppeinfosüsteemis.
Õppepraktikate toimumiskoht
Metsandus- ja maaehitusinstituudi üliõpilaste peamine õppepraktika baas on Järvselja Õppe- ja Katsemetskond. Sõltuvalt õppepraktika sisust võib õppepraktika toimuda ka teistes Eestimaa paikades.
Järvseljal on üliõpilaste jaoks majutusvõimalus, see on üliõpilastele tasuta. Seal on üliõpilaste jaoks tekid, padjad ning voodipesu. Üliõpilane võtab Järvseljal ühiselamukoha vastu ja annab koha üle komandandile viimase poolt kehtestatud korra alusel. Järvseljal toitlustamise eest tasub üliõpilane ise. Sööklas söömise soovi korral tuleb saabudes registreerida sööklas oma söögikorrad ja teha nädala söögiraha ettemaks.
Õppepraktikate toimumise aeg
Õppepraktika toimub bakalaureuseastmes esimese ja teise õppeaasta lõpus, magistriastmes esimese õppeaasta lõpus üldjuhul kevad- ja suvekuudel vastavalt EMÜ metsandus- ja maaehitusinstituudi õppedirektori korraldusega kinnitatud akadeemilise kalendri täiendustele.
Suviste õppepraktikate ajaline graafik koostatakse metsakasvatuse osakonnas hiljemalt jaanuarikuu jooksul, graafikusse lisatakse teiste Maaülikooli õppekavade õppepraktikad, mis toimuvad Järvseljal. Õppepraktikate ajalise graafiku alusel registreeruvad üliõpilased õppeinfosüsteemis praktikumirühmadesse hiljemalt märtsi lõpuks. Üliõpilasel on kohustus osaleda selle rühma graafikujärgses õppepraktikas, millesse ta on registreerunud.
Ohutustehnika õppepraktika toimumise ajal
Õppepraktikal võib üliõpilast praktilistele töödele rakendada alles pärast instrueerimist ja ohutute töövõtete tutvustamist praktikat läbiviiva õppejõu poolt. Üliõpilane võib teha ainult seda tööd, mis talle on õppeülesandena antud ja mille ohutustehnikas on teda instrueeritud.. Seadmete ja masinate omavoliline kasutamine on keelatud.
Metsandus- ja maaehitusinstituudi üliõpilastel on võimalik taotleda puukentsefaliidi vastasele vaktsineerimisele tehtud kulutuste hüvitamist 50% ulatuses. Selleks tuleb esitada metsandus- ja maaehitusinstituudi direktorile vastav avaldus (lisa 2) ning kulu tegemist tõendav dokument (arve, tšekk). Ühel üliõpilasel on õigus kuni kolme süsti kulude hüvitamisele. Süste tehakse esimesel aastal kaks süsti ühekuulise vahega ning kolmas süst esimesest aastase vahega. Kõige lihtsam viis on osta apteegist vaktsiin ning lasta perearstil süst teha. Avaldus ning tšekk (tšekid) tuleb esitada metsandus- ja maaehitusinstituudi dekanaati kulu tekkimise kalendriaastal (ei saa kokku koguda kõigi kolme süsti tšekke ning need siis korraga esitada).
Puugihammustuse vältimise võimalused ning tegutsemine juhul, kui puuk on hammustanud, on toodud lisas 3.
Õppepraktikat läbi viiva õppejõu õigused ja kohustused
Õppepraktikal viibiva üliõpilase õigused ja kohustused:
Õppepraktikate läbimise tingimused ja hindamine
Õppepraktikate läbimise tingimused ja hindamiskriteeriumid on kirjeldatud iga õppeaine õpiväljundite juures EMÜ õppeinfosüsteemis. Mõnes õppepraktikas piisab kohalkäimisest ning kõigi tööde kaasa tegemisest, mõnes õppepraktikas järgneb iseseisvalt herbaariumi, kogu, objekti kirjelduse või aruande ettevalmistamine ning kaitsmine.
EMÜ metsandus- ja maaehitusinstituut
Fr. R. Kreutzwaldi 5, Tartu 51014, tel/fax (+372) 731 3156, e-mail: metemu.ee